جریان دورانی در یك اقتصاد 24 صفحه دسته اقتصاد

به صفحه دریافت جریان دورانی در یك اقتصاد خوش آمدید.

در عصرجدید ، عصر بارزترین جلوه های تقسیم كار و تخصص ،‌هیچ كس به تنهایی تمام كالاهایی كه احتیاجات و خواستهای او را تأمین نماید تولید نمی كند اكثریت قریب به اتفاق مردم در گروههای تولیدی سازمان یافته با یكدیگر همكاری می نمایند هر فرد به روانه تولید تنها قسمتی و غالباً هم قسمت بسیار اندكی را می افزاید در ازای این مشاركت در كوششهای تولیدی ، هر فرد د

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 24

حجم فایل: 20 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

جریان دورانـی در یك اقتصــاد

جریان دورانی (Circular flow)

در عصرجدید ، عصر بارزترین جلوه های تقسیم كار و تخصص ،‌هیچ كس به تنهایی تمام كالاهایی كه احتیاجات و خواستهای او را تأمین نماید تولید نمی كند. اكثریت قریب به اتفاق مردم در گروههای تولیدی سازمان یافته با یكدیگر همكاری می نمایند. هر فرد به روانه تولید تنها قسمتی و غالباً هم قسمت بسیار اندكی را می افزاید. در ازای این مشاركت در كوششهای تولیدی ، هر فرد درآمدی ، غالباً بصورت دستمزد ،‌حق الزحمه ، حقوق یا سود دریافت می دارد. با این پول ،‌ او ممكن است كالاها و خدماتی را كه توسط دیگران ،‌ سازمانهای تجارتی و یا مؤسسات دولتی تولید شده خریداری كند. بنابراین انسان به عوض كوشش برای تولید تمامی كالاهای مورد استفادة خود ، از طریق عرضه خدمات خود به یكی از سازمانهای تولیدی درآمدی به دست می آورد و این درآمد را در تحصیل آنچه در ابتدا خواستار بوده و اینك با همكاری افراد بسیار و معمولاً به رهبری و هدایت یك مدیر اقتصادی تولید شده به كار می اندازد. این جریان دورانی فعالیتهای اقتصادی امروزه در تمامی نظامهای اقتصادی ملاحظه می شود.

از این رو ، انسان در تأمین درآمد ناگزیر است ظرفیت تولیدی خود را در روانه های سازمان یافته تولیدی به كار اندازد. لكن استخدام هر فرد بستگی دارد به تصمیمات مدیر اقتصادی (صاحبان صنایع ،‌عرضه كنندگان یا مؤسسات دولتی) و این تصمیمات به نوبه خود با تقاضای كالاها و خدماتی كه می باید تولید یا عرضه گردند در ارتباط است و تقاضا بستگی دارد به ظرفیت و تمایل خرج درآمد (یا درآمد متراكم شده) برای خرید این كالاها. اگر تقاضایی نباشد ، تولیدی (دست كم در دوره طولانی) در كار نخواهد بود و بنابراین هیچ گونه اشتغالی برای ظرفیت تولیدی و هیچ گونه درآمدی هم تحقق نخواهد یافت. درصورتی كه تقاضا زیاد و رو به افزایش باشد وسایل تولیدی می باید توسعه یابد. كارخانجات ، ماشین آلات ،‌ ابزار كار جدید ، مواد اولیه و كارگر اضافی مورد احتیاج خواهد بود و اینها مستلزم سرمایه گذاریهای جدید است.

سرمایه گذاریهای اضافی تنها درصورتی كه از درآمدهای قبلی پس اندازهایی شده باشد و وجوه مورد نیاز از طریق اعتبارات بدست آیند ، امكان پذیر تواند بود. در عمل ، سرمایه گذاریهای جدید تنها درصورتی انجام می پذیرد كه منافع اقتصادی مورد انتظار به اندازة كافی زیاد باشد و به قدر كفایت استفاده از وجوه لازم را برای گسترش وسایل تولیدی مطلوب جلوه دهد. صاحب سرمایه باید تصمیم بگیرد كه آیا می خواهد قابلیت انعطافی را كه داشتن دارایی های آماده (مانند پول نقد) كه به وی اجازه می دهد كه برای هر منظوری كه می خواهد استفاده كند قربانی كند یا نه؟

فایل دیگر:  بررسی تحلیلی ارتباط بین تغییرات قیمت سهام با تغییر 27 صفحه دسته اقتصاد

این وضع كه اصطلاحاً « نقدینگی » نامیده می شود ،‌ هنگامی كه دربارة سرمایه گذاری تصمیم گرفته شد و سرمایه ها واگذار گردید ازبین می رود. اگر انتظار عواید پر سود به اندازة كافی زیاد نباشد ، صاحب سرمایه یا وام دهنده رضایت حاصل از تملك پول نقد خود را بر سرمایه گذاری ترجیح خواهد داد. معمولاً نرخ بهره به عنوان یك شاخص سطح انتظارات به كار می آید.

در اینجاست كه به همبستگی نزدیك فعالیتهای اقتصادی پی می بریم : در آمد به اشتغال بستگی دارد؛ اشتغال بسته به تقاضای كالاهایی است كه تولید می شود؛ تقاضا بستگی دارد به تمایل به خرج درآمد حاصله كه قسمتی از آن ممكن است پس انداز شود. اینچنین پس اندازها موقتاً از جریان دورانی خارج می شود ولی ممكن است مجدداً بصورت هزینه های سرمایه ای وارد جریان گردد. همچنین سرمایه گذاری بستگی دارد به میزان جاذبة منافع مورد انتظار كه این نیز به نوبه خود با تقاضای كالاهایی كه تولید می شود ارتباط می یابد.

نقش عـرضة سرمایه اهمیت سرمایه گذاری برای اشتغال ، درآمد و مصرف سرچشمه مسائل بسیاری در علم اقتصاد جدید است. واژة « سرمایه گذاری » در علم اقتصاد به مفهوم وجوه سرمایه ای اضافی كه در مقاصد تولیدی به كار می رود استعمال می شود. بدین مفهوم ، خرید یك خانة‌ قدیمی سرمایه گذاری محسوب نمی شود ، بلكه تنها تحویل یا تعویض سرمایه گذاری شخص دیگری است كه وقتی خانه جدیداًساخته می شد ، انجام پذیرفته است. روانة سرمایه گذاری حاكی از آن است كه پول یا دارایی ها از جریان دورانی كالاها و خدمات خارج نشده بلكه برای ایجاد وسایل تولیدی جدید یا اضافی به مصرف رسیده یا اینكه پولها و داراییهایی كه از جریان دورانی كالاها و خدمات به كنار گذارده شده بودند و اینك دوباره به جریان دورانی باز می گردند.

كمتر از 400 سال قبل ،‌ عدم تساوی عرضة سرمایه در ممالك مختلف جهان نسبتاً اندك بود. لكن ، سرمایه گذاریهای جدید در ممالكی كه اكنون توسعه یافته شمرده می شوند ، كارخانجات و ماشین آلات تازه ای بر اقتصاد این ممالك افزود ، روشهای فنی پیشرفته را بوجود آورد و ارتباطات و حمل و نقل را بهبود بخشید. در حالی كه ، در ممالك دیگر وجوه سرمایه ای اندك و تقریباً ثابت ماند. عرضة سرمایه های جدید بر فعالیتهای تولیدی اثر مطلوب بخشید. نسبت سرمایه به كار بالا رفت و قابلیت تولید كار و كل محصول نهایی را افزایش داد. گسترش جدید اقتصاد،تقاضای اضافی برای كالاهای سرمایه ای بوجود آورد و هزینه نگاهداری اضافی را الزام آور ساخت. این خود احتیاج به سرمایه گذاریهای بیشتر و عرضه پول فراوانتر را ایجاد نمود و ضرورت سرمایه گذاریهای بیشتری را نیز به شكل تعلیم و تربیت و كار آموزی برای افراد بشری نمایان كرد. بدینسان، شكافی بین سطوح و بنیانهای اقتصادی ممالك جهان به وجود آمد كه در طی زمان وسیع تر و عمیق تر گردید.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” جریان دورانی در یك اقتصاد ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – جریان دورانی در یك اقتصاد – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
جریان دورانی در یك اقتصاد

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *