تفكر و تعقل در زندگی 8 صفحه دسته علوم اجتماعی

به صفحه دریافت تفكر و تعقل در زندگی خوش آمدید.

بی تردید به كارگیری اندیشه و استفاده از فكر موجب می شود تا عقل كارآمدی خود را بازیابد و در عرصه های گوناگون ، میدان برای او باز شود چنانكه بیكاری موجب می شود تا قوه عقل و فكر تحلیل رود و از روند رو به رشد بازایستد به همین خاطر امام صادق ( ع ) به یكی از یارانش كه به علت بی نیازی ، كسب و تجارت خود را رها كرده بود و اوقات خودش را به بیكاری می گذراند

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 8

حجم فایل: 13 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

جایگاه تعقل در زندگی

در آموزه های دینی ما بیش از هر چیزی به مسئله تفكر و تعقل سفارش شده است : امام رضا (ع) می فرماید : عبادت روزه داشتن و نماز خواندن نیست ، همانا عبادت اندیشه كردن در امر خداست و در روایات دیگر یك ساعت فكر كردن با هفتاد سال عبادت برابر دانسته شده است .

با تمام این توصیه ها خیلی از مردم در مورد آنچه انجام می دهند فكر نمی كنند و به جایگاه تفكر و اندیشه در زندگی عادی و معنوی خود پی نبرده اند .

شاید یكی از دلایل عمده نبود فكر و اندیشه در امور زندگی ، سطحی نگری و خواسته های نفسانی می باشد .

از آنجا كه انسان موجودی عجول است و زودتر می خواهد به مطلوب برسد همین شتابزدگی موجب می شود تا اینكه خوبی و بدی ، زشتی و زیبایی ، حق و باطل ، صلاح و فساد را از یكدیگر تشخیص ندهد .

به همین جهت خیلی از گرفتاریها و ناهنجاری های فردی ، خانوادگی و اجتماعی را باید نشات گرفته از كار بدون تفكر و اندیشه دانست بی توجهی به نیروی تعقل و تفكر و استفاده از آن در امور زندگی مادی و معنوی به از بین رفتن و تضعیف آن منجر می شود و انسان را در حد تخیل و توهم نگاه می دارد .

بی تردید به كارگیری اندیشه و استفاده از فكر موجب می شود تا عقل كارآمدی خود را بازیابد و در عرصه های گوناگون ، میدان برای او باز شود . چنانكه بیكاری موجب می شود تا قوه عقل و فكر تحلیل رود و از روند رو به رشد بازایستد به همین خاطر امام صادق ( ع ) به یكی از یارانش كه به علت بی نیازی ، كسب و تجارت خود را رها كرده بود و اوقات خودش را به بیكاری می گذراند فرمود : « تجارت و كار را از سر بگیر كه بیكاری از عقل انسان می كاهد » از طرف دیگر اسلام اشتغال و گرفتاری های زیاد كاری را هم مذموم شمرده است به دلیل اینكه كار زیاد انسان را از فكر كردن درباره آنچه كه انجام می دهد باز می دارد و او را به وادی تخیلات ، تشویش و آشفتگی ذهنی می افكند .

فایل دیگر:  پسامدرنیته و پایان کلان روایت ها 2 صفحه دسته علوم اجتماعی

در اسلام آرزو نه تنها مورد نكوهش نیست بلكه لازمه زندگی یك انسان پویاست و آنچه كه مورد نكوهش در اسلام است آروزهای بی پایان و دو از دسترس و امیدهای واهی است ، حضرت علی (ع) در این رابطه می فرماید : بدانید آرزوی دراز فكر را از فعالیت باز می دارد و یاد خدا را به فراموشی می سپارد .

بی توجهی به واقعیات و دل بستن به آرزوهای دور ، قوه تفكر را تضعیف و از رشد آن می كاهد و در نتیجه اوهام و تخیلات جای آن را می گیرد .

تفكر از دیدگاه قرآن

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تفكر و تعقل در زندگی ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تفكر و تعقل در زندگی – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
تفكر و تعقل در زندگی;جایگاه تعقل در زندگی;مراحل تفكر در حل مشكلات;احساس وجود مشكل;جمع آوری مدارك، پیرامون موضوع مشكل;فرضیه سازی;ارزیابی فرضیه ها;تفكر و اندیشه در آب

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *