تحقیق اعتیاد 18 صفحه دسته علوم اجتماعی

به صفحه دریافت تحقیق اعتیاد خوش آمدید.

اعتیاد را به عادت كردن خود گرفتن، خوگر شدن، و خود را وقف عادتی نكوهیده كردن معنی كرده اند به عبارت دیگر، ابتلای اسارات آمیز به ماده مخدر كه از نظر جسمی یا اجتماعی زیان آور شمرده شود اعتیاد نام دارد اصطلاح اعتیاد به سهولت قابل تعریف نیست، اما عواقب آن به صورتهای مختلف نظیر كم شدن تحمل و وابستگی بدنی هویدا می شود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 18

حجم فایل: 20 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

اعتیاد چیست؟

اعتیاد را به عادت كردن خود گرفتن، خوگر شدن، و خود را وقف عادتی نكوهیده كردن معنی كرده اند. به عبارت دیگر، ابتلای اسارات آمیز به ماده مخدر كه از نظر جسمی یا اجتماعی زیان آور شمرده شود اعتیاد نام دارد.

اصطلاح اعتیاد به سهولت قابل تعریف نیست، اما عواقب آن به صورتهای مختلف نظیر كم شدن تحمل و وابستگی بدنی هویدا می شود.

در طب جدید به جای كلمه اعتیاد، وابستگی به دارو به كار می رود كه دارای همان مفهوم ولی دقیق تر و صحیح تر است. مفهوم این كلمه آن است كه انسان بر اثر كار برد نوعی ماده شیمیایی از نظر جسمی و روانی به آن وابستگی پیدا می كند، به طوری كه بر اثر دستیابی و مصرف دارو، احساس آرامش و لذت به او دست می دهد؛ در حالی كه نرسیدن دارو به خماری، دردهای جسمانی و احساس ناراحتی و عدم تامین دچار می شود(فدائی و سجادیه، 1365: 19).

معتاد كیست؟

معتاد كسی است كه در اثر مصرف مكرر و مداوم، متكی به مواد مخدر یا دارو شده باشد، یا به عبارت دیگر قربانی هر نوع وابستگی دارویی یا روانی به مواد مخدر معتاد شناخته مس شود. (برژره، 1368:5) از نظر آسیب شناسی هر دارویی كه پس از مصرف چنان تغییراتی را در انسان به وجود آورد كه از نظر اجتماعی قابل قبول و پذیرش نباشد و اجتماع نسبت به آن حساسیت یا واكنش نشان دهد، آن دارو مخدر است و كسی كه چنین موادی را مصرف می كند معتاد شناخته می شود.

تاریخچه اعتیاد در ایران

در مورد چگونگی ورود تریاك به ایران نظریات گوناگون و متفاوتی وجود دارد گروهی از تاریخ دانان ورود تریاك به ایران را یادگار یورش اعراب دانسته اند عده ای دیگر از مورخان نیز لشگریان مغول را عامل گسترش این چنین موادی در ایران پنداشته اند . آنچه بدیهی است ایرانیان خیلی بیشتر از حمله چنگیز با افیون و موارد استعمالش آشنایی داشته اند چنانچه دو پزشك ایرانی یعنی ابو علی سینا و رازی از نخستین دانشمندانی هستند كه به مصرف مواد افیونی در طب گسترش بخشیدند .
با آنكه برخب از پادشاهان صفوی چون شاه طهماسب و شاه عباس به شدت با گسترش تریاك مبارزه كردند ولی از آنجایی كه این دوران همزمان با رشد استعمارگران غربی بود سعی شد كه از اعتیاد علیه جوامع در حال رشد بهره برداری شود به گونه ای كه كشت خشخاش در روستاهای ایران متداول گشت و خرید و فروش آن معمول شد.

فایل دیگر:  خانواده و پیشگیری از آسیب های اجتماعی 4 صفحه دسته علوم اجتماعی

كشت خشخاش تا سال 1334ادامه داشت و از آن سال به بعد ممنوع اعلام شد و اداره نظارت بر مواد مخدر به وجود آمد كه ظاهرا برنامه های زیر را دنبال میكرد:

1- جلوگیری از كشت خشخاش

2- مبارزه با قاچاقچیان مواد افیونی و مخدر به همت مقامات قانونی

3- مبارزه با اعتیاد و مداوای معتادان به افیون و مواد مخدر .

پدیده اعتیاد به مواد مخدر بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 1357 نیز به خاطر فراهم آمدن بعضی از شرایط مساعد از جمله جنگ بین ایران و عراق تحریم اقتصادی ، افزایش ، بیكاری ، گرانی و تورم و سایر مشكلات اجتماعی نیز به اوج خود رسید و آمار معتادان به طرز سرسام آوری رو به فزونی نهاد . 2سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در سال 1359 لایحه قانونی تشدید مجازات و اقدامات تامینی و درمانی برای مداوا و اشتغال به كار معتادان در 25 ماده به تصویب رسید .

عوامل زمینه ساز مستعد کننده اعتیاد

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” تحقیق اعتیاد ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – تحقیق اعتیاد – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
اعتیاد;عوامل زمینه ساز مستعد کننده اعتیاد;عوامل مخاطره آمیز ;عوامل مخاطره آمیز فردی;اعتیاد در دوره نوجوانی;ژنتیك و اعتیاد;اختلالهای روانی و اعتیاد

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *