اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه 9 صفحه دسته علوم اجتماعی

به صفحه دریافت اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه خوش آمدید.

اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه، امروز از مباحث اساسی است علیرغم رویكرد جریان مدرنیته و نیز فمینیسم مبنی برحقیر و كوچك انگاشتن جایگاه خانواده، امروز جهان غرب به اشتباه تاریخی خود در كوچك انگاشتن منزلت خانواده و تضعیف بنیان های آن پی برده و در پی جبران آن است

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 9

حجم فایل: 11 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه

اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه، امروز از مباحث اساسی است. علیرغم رویكرد جریان مدرنیته و نیز فمینیسم مبنی برحقیر و كوچك انگاشتن جایگاه خانواده، امروز جهان غرب به اشتباه تاریخی خود در كوچك انگاشتن منزلت خانواده و تضعیف بنیان های آن پی برده و در پی جبران آن است.
اما چنین رویكردی همانند بسیاری از پدیده های دیگر كه ره آورد غرب است ، بر وضعیت خانواده در جامعه ما نیز تأثیر نامطلوب نهاده است. این حرف به معنای آن نیست كه تزلزل بنیان خانواده در جامعه كنونی ما تنها تحت تأثیر این عامل (ره آورد غربی) صورت گرفته است و نیز به معنای آن نیست كه جایگاه و منزلت خانواده در جامعه امروز ما همسان جوامع غربی است.
تردیدی نیست كه اصولاً جامعه اسلامی، شرقی ، ایرانی ما نمی تواند در مورد خانواده همانند مغرب زمین شود. تزلزلی كه از آن یاد می كنیم، تزلزلی است در قیاس با موقعیتی كه از خانواده در منظر دین ما مطرح است و نیز موقعیتی كه خانواده در همین جامعه در گذشته ای نه چندان دور داشته است. خانواده ایرانی هنوز در قیاس با خانواده در جوامع غربی بسیار جایگاه بالاتر و موقعیت پایدار تری دارد.
اما در جامعه ای كه با جهت گیری آرمانی و ارزشی انقلاب بزرگ شده و نظامی سیاسی را بر آن اساس بنیان نهاده، نمی توان به این حد از مطلوبیت و صحت در هیچ پدیده ای از جمله خانواده بسنده كرد.
آنچه از منظر اسلام برای خانواده و جایگاه آن تعریف شده است، در تئوری بسیار جامع و گسترده است و در عمل بسیار زیبا و جذاب ، خانواده اسلامی درعرصه عمل و واقعیت عینی نیز وجود دارد، با همه شاخص ها و ویژگی هایی كه خانواده در اوج تعالی و زیبایی و كمال می تواند داشته باشد.
خانواده در كلام اسلام «اهل بیت» (اهل خانه) نامیده می شود. یعنی در نگاه اسلام خانواده ایده آل در یك «خانه» شكل می گیرد و این «خانه» است كه با ویژگی های خاص خود می تواند ظرف شكل گیری و رشد چنین خانواده ای باشد.
خانه و خانواده در اسلام از چه ویژگی هایی برخوردار است؟ این سوالی است كه امروز در جامعه اسلامی ما باید پاسخی صحیح و جامع به آن داده شود.
خانه و خانواده اسلامی می تواند در عین داشتن تشابهاتی با خانه و خانواده سنتی، تفاوت های مهمی هم با آن داشته باشد. با خانه و خانواده غربی هم متفاوت است. برای یافتن ویژگی های این خانه و خانواده بیشترین اتكا و استناد به همان خانه و خانواده ای است كه خود اسلام به عنوان «اهل بیت» از آن یاد كرده است و آن را الگوی مطلوب و ایده آل دانسته است.

فایل دیگر:  تحقیق در مورد رابطه فرهنگ و دموکراسی زیر رشته علوم اجتماعی

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – اهمیت خانواده و جایگاه حساس آن در جامعه – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
اهمیت خانواده ;جایگاه حساس خانواده در جامعه;خانواده در جامعه;ساده زیستی و زهد خانوادگی;حاكمتی روح مشورت بر زندگی;علم دوستی;جذب و رفت و آمد ملائكه و فرشتگان به خانه;تربیت فرزند در خانه

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *