اندیشه های اجتماعی وژان ژاك روسو 43 صفحه دسته علوم اجتماعی

به صفحه دریافت اندیشه های اجتماعی وژان ژاك روسو خوش آمدید.

یافتن فردی در تاریخ اندیشه ها مانند روسو كه با بیان نیمی از حقیقت این اندازه اثر عمیق روی بشریت داشته باشد مشكل خواهد بود این افراد در نخستین فراز داستان تربیتی « امیل» او بیان شده است همه چیزهایی بصورت كه از دست آفریننده آن خارج شده خوب اند اما هر چیز در دست انسان فاسد می شود او خاكی را برای تغذیه تولیدات خاك دیگر مجبور می سازد و درختی را وا م

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 43

حجم فایل: 39 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

اندیشه های اجتماعی روسو:[1]

یافتن فردی در تاریخ اندیشه ها مانند روسو كه با بیان نیمی از حقیقت این اندازه اثر عمیق روی بشریت داشته باشد مشكل خواهد بود.

این افراد در نخستین فراز داستان تربیتی « امیل» او بیان شده است همه چیزهایی بصورت كه از دست آفریننده آن خارج شده خوب اند اما هر چیز در دست انسان فاسد می شود او خاكی را برای تغذیه تولیدات خاك دیگر مجبور می سازد و درختی را وا می دارد كه میوه درخت را وادار كه میوه درخت دیگر را حمل كند. او در درهم می آمیزد و مخشوش می سازد، عناصر آب و هوا وفصول را: او سگ های خود اسبهای خود را پرده های خود معلول می سازد او از چیزهایی به شكل و عجیب لذت می برد او از چیزهایی در حال طبیعی آن حتی از نوع خود خشنود نیست. این اندیشه مانند یك در ملودی تكرار در همه نوشته ی روسو جریان دارد. ابتدا با شدت در مكالمه او درباره آن آثار اخلاقی هنر و علوم مطرح شد؛ كه پاسخی بود سوالها كه آكادمی ویژون درباره ( اثر متمدن روی اخلاق» در سال 1749 مطرح كرده بود. در داستان « ایوزیا» سال 1361 تضاد میان عشق و آداب و رسوم زمان را نشان داد؛ در قرار داد اجتماعی سال 1762 نظریه انقلابی دولت را بر اساس حقوق طبیعی انسان تدوین كرد. اولین فراز مشهور در كتاب امیل سال 1762 درباره پاكی طبیعت و تباهی تمدن فقط یك تنوع تربیتی نظریه كلی است كه ریشه عمیقی در تجربیات خود رسو دارد.

در اینجا ابتدا زندگی شخصی او مطرح است. نبوغ وی كمتر نتیجه كار و انضباط بود تا محصول طبیعت او موضوعات را به صورتی شهودی و بدون تعصب درك می كرد و زبان او شخصی و اصیل بود. او در مراتع و كوه ها احساس آرامش و آشنایی می كرد. یكی از عمیق ترین مایه های آسایش او موسیقی بود. مذهب او علی رغم همه توجیحات از یك نظریه عرفانی همه خدایی شدیداً عاطفی سر چشمه می گرفت. او در « آلوزیا» می گویند كه موجودی ازلی را نیم توان با چشمهایش دید یا ( صدای) او را شنید تنها می توان وجود او را احساس كرد او نه از طریق چشمهایش و نه از طریق گوشهایش ، بلكه تنها از طریق قلبها با ما ارتباط پیدا می كند برای مردمی كه به سبك ظریف جامعه فرانسوی قرن 18 عادت كرده بودند صدای روسو باید مانند صدای حركت آبهای یخ بسته بوده است.

فایل دیگر:  بررسی اندیشه های انقلابی و اجتماعی مارکس زیر رشته علوم اجتماعی

اگر این جنبه عیش منش روسو او را از تمدن جدا و بیگانه می ساخت ضعفها او در این زمینه موثرند او یك شخصیت عصبی داشت به گونه ای كه تبیین شخصیت او را به حسب واژه روش بی نهایت دشوار می سازد یقیناً او یكی از مردان حاشیه ای اندیشه های در آمده است كه در او حساسیت بیش از حد نسبت به ضعفهای اخلاقی جامعه با نرمی اخلاقی شخصیت بصورتی عجیب متحد شده بود. تعلیم و تربیت او اجازه رشد طبیعی عواطف را به او نداده بود. مادر او در هنگام تولدش مرد؛ پدرش قادر نبود استعدادهای پسر خود را به صورت هماهنگ پرورش دهد؛ اقوام و خویشان نیز دز یك وضع تصادفی نسبت به تربیت او اقدام می كردند و بعدها به عنوان یك شاگرد قلم زن كار می كرد با او با خشونت رفتار شد و در سن 16 سالگی از خانه فرار كرد. بعد از آن یك دوره عجیب تجربیات مسافرت ماجرا فعالیت ها ناموزون عشقی و مذهبی آغاز شد. او هیچگاه به رشد جنسی نائل نشد زیرا او زن مورد را بجای مادر كه در البته از دست داده بود تصور می نمود در یك لذت جویی جسمانی ابتدایی قرار می گرفت. وقتی به پاریس آمد در نقش پیچیده جوان مستعدی را احساس می كرد ظاهر شد و نتوانست با عادات و معیارهای آن شهر روبروی شود او خود را صخره احساس می كرد و همانطور كه پیوسته در چنین مواردی رخ می دهند مورد استمزا قرار می گیرد احساس برتری با احساس كمتری در او تركیب شده بود سرسختی از یك سو و انتقاد از سوی دیگر بیمار گونه از خود از سوی دیگر نتیجه این وضع بودند.

تجربیاتی این چنین غیر عادی نیستند. بیشتر آنهایی كه از این تجربیات رنج می برند ترد دوستان خود افرادی افسرده وسواسهایی ناسازگار به نظر می رسد آنچه روسو را مهم ساخت اول تركیب ناسازگاریهایش با استعداد غیر عادی او و دوم این حقیقت است كه انتقاد او از جامعه نظر صاحبان استعداد را در میان بهترین معاصرانش جلب كرد و آنها را وادار می ساخت كه از وضع غیر طبیعی موقعیت خودآگاه شوند.

روسو در سال 1778 در گذشت، شانزده سال پس از مرگ وی بعضی 1794 پیكر او به تصمیم مجلس انقلابی فرانسه پانتئون – آرامگاه مردان بزرگ آن كشور- انتقال یافت و در كنار مخالف نامدارش واتر به خاك سپرده شود.

اندیشه های تربیتی روسو


[1] – زندگی نامه روسو كتاب امیل

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” اندیشه های اجتماعی وژان ژاك روسو ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – اندیشه های اجتماعی وژان ژاك روسو – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
اندیشه های اجتماعی روسو;اندیشه های اجتماعی وژان ژاك روسو;وژان ژاك روسو

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *