آداب و رسوم خراسان 15 صفحه دسته علوم اجتماعی

به صفحه دریافت آداب و رسوم خراسان خوش آمدید.

نهبندان پارچه بافی پارچه بافی در تمام نقاط استان خراسان انجام میشود بافت پارچه هایی برای تهیه و دوخت انواع البسه مردانه و زنانه ، بافت حوله جابندواز وظایف سنگینی است كه برعهدة زنان می باشد فرتی farati و كرباس دو اصطلاح عمومی است كه به محصولات أین كارگاهها اطلاق میشود

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 15

حجم فایل: 16 کیلو بایت

قسمتی از محتوای فایل و توضیحات:

نهبندان پارچه بافی

پارچه بافی در تمام نقاط استان خراسان انجام میشود. بافت پارچه هایی برای تهیه و دوخت انواع البسه مردانه و زنانه ، بافت حوله- جابندو…از وظایف سنگینی است كه برعهدة زنان می باشد. فرتی farati و كرباس دو اصطلاح عمومی است كه به محصولات أین كارگاهها اطلاق میشود امروزه با رواج استفاده از پارچه های ارزان قیمت و رنگارنگ كارگاهها ی پارچه بافی نیز از كار افتاده اند. كارگاههای كوچك چوبی كه در گوشه اتاق نشیمن همه خانه های روستایی هنوز جای خالی اش بچشم می خورد و با در مناطق دور افتاده هنوز برای بافت حوله مورد استفاده قرار می گیرد

شمال خراسان بافت نوارهای تزیینی

به عمل بافت نوارهای تزئینی در شمال خراسان مداخل بافی با جهره بافی میگویند كارگاه بافت مداخل از جنس چوب ساخته میشود. هریك از نخهای تار به یك صفحه چهار گوش از جنس پوست و یا امروزه نگاتیو عكسهای رادیولوژی وصل شده استو بافنده تا تغییر وضعیت هریك از صفحه ها به نقش پردازی بر روی نوار مبادرت می ورزد.

قوچان پوستین دوزی

زندگی دامداری و کوچ نشینی همراه با سردی هوا در شمال خراسان سبب رواج استفاده از پوستین و در نتیجه پوستین دوزی شده است.

قوچان پوستین دوزی

هوای سرد و دام فراوان قوچان أین صنعت دستی را بوجود آورده است، پوستین دوزی یك صنعت سنتی و قدیمی است. پوستین های قوچان در میان دامداران شمال خراسان معروف است. پوستین دوزی از مشاغلی است كه افراد خاصی به آن مبادرت می ورزند كه اجدادشان برای آنها به ارث گذاشته اند ، مركز اصلی و مهم آن قوچان است. استفاده از پوستین در اكثر شهرهای شمالی خراسان در فصول سرد رایج است. در حال حاضر در قوچان یك نفر به أین حرفه اشتغالف دارد كه اجدادش یكی دو نسل قبل از او از أین راه امرار معاش می كردند. كار تهیه پوست كه جزو مراحل اولیه می باشد بر عهده خود پوستین دوز است.

فایل دیگر:  بررسی علل موثر در افت تحصیلی درس ریاضی 13 صفحه دسته علوم اجتماعی

گناباد نمد مالی

یكی از صنایع دستی است كه در حال حاضر در روستای بیمورق كه بطور اجمال مورد پژوهش قرار گرفته تهیه می گردد. عمده كار نمد مال این روستا تهیه و مالیدن نمد چوپانی است كه در زمستان از آن استفاده می كنند. مواد اولیه نمد مالی پشم گوسفندان می باشد كه آنرا از دامداران می خرند پس از تهیه پشم آنرا با كما ن حلاجی كه خود نمد مالان در اختیار دارند حلاجی می كنند تا آماده كار شود .

سبد بافی

از صنایع دستی دیگر سبد بافی است كه در یكی از روستاهای دیگری كه بطور اجمال مورد پژوهش قرار كرفته معمول می باشد خانیك از روستا های مناطق سردسیر و ییلاقی گناباد می باشد كه در طول این تحقیق برآن نگاهی انداخته شده است. سبد بافی در این روستا بعنوان یك منبع درآمد برای برخی از اهالی میباشد كه در حال حاضر بندرت دیده می شود. مواد اولیه سبد بافی چوبهای نازك و طویل درخت بید می باشد كه از آن وسایل زیر را بدست می آورند .

سرخس نجاری

یكی از فنون و صنایعی كه در گذشته در بعضی از روستاها و شهر سرخس رایج بوده است. نجاری سنتی با روش و وسایل ابتدایی بوده است كه در حال حاضر در روستاها بجز بزنگان و شهر سرخس و آن هم با فنون و روشهای جدید، در سایر روستاهای مورد پژوهش ازبین رفته و اثری از آن دیده نمی شود. نجاران سنتی ، ساختن در بهای خانه، پنجره ها ، كمد ، صندوقچه جهت لباسها ، دسته بیل و كلنگ ، میخ زدن و تراشیدن چوب جهت سقف خانه ها را در گذشته برعهده داشته اند، كه در بعضی از روستاها مثل قره قیطان ، اسلام قلعه بخاری محلی وجود نداشته و كارهای نجاریشان را نجاران دوره گرد انجام می داده اند.

 


از این که از سایت ما اقدام به دانلود فایل ” آداب و رسوم خراسان ” نمودید تشکر می کنیم

هنگام دانلود فایل هایی که نیاز به پرداخت مبلغ دارند حتما ایمیل و شماره موبایل جهت پشتیبانی بهتر خریداران فایل وارد گردد.

فایل – آداب و رسوم خراسان – با کلمات کلیدی زیر مشخص گردیده است:
آداب و رسوم خراسان;آداب و رسوم

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *